WEATHER »

Comments by deacc

Page 1 of 1

Posted on January 22 at 3:21 a.m.

There are no empty carbs in my menu. The "worst" thing on the list is rice, if you choose to buy white rice. One can buy brown rice instead.

On The Food Stamp Challenge

Posted on January 21 at 5:48 a.m.

It is easy to eat healthy on $6 or less a day.

Breakfast: Old fashioned oatmeal
Lunch: Salad (e.g. half a head of iceburg lettuce, an egg, 1/2 can of chickpeas)
Dinner: half a package of tofu with zucchini served on a bed of rice.

Multiply the above by 2 to get two days worth of food.
A head of iceburg lettuce typically cost $1.
A package of tofu is about $2.50.
A dozen of eggs cost around $2. (so 2 eggs cost less than 35 cents)
A can of chickpeas is about $1.50.
You can get 42oz old fashioned oats for less than $4 that will last you for a month. (so 2 days breakfast cost less than 30 cents)
One can get a 5lb bag of rice for less than $5 which again will last for a month. (so 2 days cost less than 35 cents)

Adding it all up (minus the cost of zucchini or whatever veggies is on sale) it cost $6 for 2 days. One can easily throw in some fruits and yogurt (10 for $5 when on sale) for snacks. Even if you add on salad dressings, salt etc there will still be money to spare.

On The Food Stamp Challenge

Page 1 of 1

event calendar sponsored by: